A fekete hattyú

2020-03-05

A befektetési stratégiák megalkotói az ismert kockázatok figyelembevételével különböző piaci forgatókönyveket készítenek és ezeket veszik alapul a befektetési stratégiájuk kialakításakor. Az olyan eseményeket, amelyek senki által nem várt módon, meglepetésszerűen következnek be, a piaci szakzsargonban fekete hattyúnak nevezzük. Az elnevezés arra utal, hogy a természetben annyira ritkán lehet látni fekete hattyút, mint amennyire ezek a váratlan események előfordulhatnak.

Ilyen fekete hattyúként értelmezhetjük az elmúlt 2 hét eseményeit. Egy lokális, Kína egy tartományában kialakult, járvány mára világjárvánnyá szélesedett és egy jelentős részvénypiaci korrekciót okozott. Ezzel az eseménnyel a stratégák jelentős része nem számolt az alapforgatókönyveiben.

A koronavírus világszintű terjedése jelentős korrekciót hozott a részvényárfolyamokban, a fejlett piaci részvények év eleji szintjükhöz képest közel 10%-kal értékelődtek le. A vírus okozta gazdasági lassulás várhatóan jelentős mértéket fog ölteni az idei év első és második negyedévében, a gazdasági leállások miatt pedig a vállalatok jelentős részének gyengébb eredménytermelő kilátással kell szembenézni.

forrás: Bloomberg

A világ fejlett kötvénypiacain jelentős hozamcsökkenés következett be a koronavírus hatására, ami szintén arra utal, hogy a növekedési kilátások nagymértékben romlottak az elmúlt hetekben. A 10 éves német állampapírok hozama közel került korábbi történelmi mélypontjához, a 10 éves amerikai államkötvények hozama pedig rekord mélységbe, 1% alá csökkent.

forrás: Bloomberg

A gazdasági kilátások romlására válaszul az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed rendkívüli ülés keretében 0,5 százalékpontos kamatcsökkentésről határozott, az USA képviselőháza 8 milliárd dolláros járványügyi kiadási programot hagyott jóvá, a Nemzetközi Valutaalap pedig 50 milliárd dolláros hitelkeretet hirdetett a fejlődő országok részére. Időben előre tekintve további kamatvágásokra, illetve költségvetési élénkítő intézkedésekre lehet számítani, amelyek célja a gazdaságok újbóli növekedési pályára való állítása.

A gazdasági termelésben jelentkező kiesések a közeljövőben, egyes szektorokban kínálati sokkot okozhatnak, amelyek akár az infláció nagyobb mértékű emelkedését is eredményezhetik egyes termékkörökben.

Összességében elmondhatjuk:

  • A járvány miatti termeléskiesés és fogyasztáscsökkenés várhatóan alacsonyabb gazdasági növekedést eredményez Kínában és a világgazdaságban egyaránt.  Kérdés, hogy ez csak az első és második negyedévet érinti, vagy elindíthat egy lefelé menő spirált is.
  • Ha a járvány terjedését 1-2 hónapon belül meg tudják fékezni a hatóságok, akkor a piacok is gyorsan visszatérhetnek a korábbi szintekre és folytathatják a korábbi növekedésüket.
  • A FED 50 bázispontos kamatcsökkentése mutatja, hogy a gazdaságpolitika alakítói is teszik a dolgukat és ezzel növekszik annak az esélye, hogy a piacok pesszimista hangulatát megváltoztassák.

Hogyan döntött a portfolió menedzsment csapatunk?

A gazdasági kilátások az európai gazdaságok tekintetében romlottak jellegzetesebben, ennek megfelelően a portfóliókban az amerikai részvénypiac felülsúlyozása mellett döntöttünk az európai részvénypiacok terhére. Az emelkedő inflációs várakozásunknak megfelelően pedig a kötvénypiacok alulsúlyozása mellett döntöttünk, tehát a portfoliók alacsonyabb kamatkockázattal, illetve magasabb készpénzállománnyal rendelkeznek.

Portfólióban gondolkodva

  • Portfólióban gondolkodva, egy ilyen váratlan helyzetben, sincs okunk az aggodalomra. Egy gondosan összeállított portfolióban mindig vannak/lesznek olyan elemek, amelyek tompíthatják az éppen csökkenő árfolyamú eszközök hatását. A jelen piaci helyzetben a strukturált befektetési alapok, a kötvény és a deviza befektetések képesek részben ellensúlyozni a részvények árfolyamcsökkenését.
  • A jelenlegi piaci helyzet jó alkalmat teremt arra, hogy a hosszú távra szóló, kockázatosabb eszközökbe való beszállásunk egy részét akár több lépésben most valósítsuk meg. Tekintsünk úgy a mostani árfolyamcsökkenésre, mint egy 10%-os akcióra. Vásárlóként általában szívesen vesszük az ilyen akciókat, éljünk ezzel a befektéseink esetében is.
  • Ne feledjük el, az ilyen részvénypiaci árcsökkenés esetén tudjuk leginkább élvezni a havi fix összegű rendszeres befektetések előnyeit.
  • Amennyiben úgy érzi, hogy segítségre, támogatásra lenne szüksége, úgy kérjük keresse  fel tanácsadóját és együtt tekintsék át a befektetési portfólióját

Bíztató a jelenlegi helyzetben, hogy a jó idő beköszönte akár önmagában tudja fékezni vagy esetleg megállítani a vírus terjedését és visszaszoríthatja az új megbetegedéseket. Amíg ez bekövetkezik, használjuk ki a jelenlegi „akciós” időszakot portfóliónk kockázatosabb eszközökkel való fokozatos feltöltésére. Addig éljünk ezzel a lehetőséggel, amíg a fekete hattyú körünkben van.

készült: 2020. március 5-én 14:00-kor

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (még nincs értékelés)
Loading...
értesítést kérek az új cikkekről
értesítést kérek az új cikkekről