Áprilisban masszív forintgyengülésnek lehettünk tanúi. 320-ról 325 közelébe gyengült a forint az euróval szemben, amely mögött a Magyar Nemzeti Bank passzív hozzáállása áll, aki az erős magyar növekedés és gyorsuló infláció ellenére továbbra is elkötelezett az alacsony kamatpolitika mellett.

mit tesz az MNB?
Az MNB legutóbbi, április végi kamatdöntő ülésén is kettős képet festett a hazai inflációs folyamatokról. A munkaerőhiánnyal küzdő, a hosszútávon fenntartható növekedést meghaladó mértékben bővülő magyar gazdaságban, a megtisztított maginfláció is tartósan elszakadni látszik a 3%-os céltól, ami inkább szigorítást (kamatemelést) indokolhatna. Ugyanakkor jelentésében az MNB a globális gazdasági környezet esetében a gyenge növekedést hangsúlyozza, ami hozzánk begyűrűzve fékezheti a magyar növekedést és az inflációt. Az MNB nem utalt a pénzpiaci kondíciók további szigorítására és változatlanul hagyta a kamatokat.
hogyan alakul az infláció?
A legfrissebb áprilisi inflációs adat (3,9%-os éves infláció) már erősen közelíti az MNB inflációs célsávjának tetejét. Az MNB-nek így a legközelebbi kamatdöntő ülésén még erősebb érveket kell előhúznia a kalapból, hogy miért nem lép jobban a fékre és kezdi el határozottabban a szigorítást, legyen az a devizacsere pozíciók (forint likviditást biztosító eszköz) gyorsabb leépítése vagy egy leheletnyi kamatemelés.
Az a furcsa helyzet állt elő, hogy a hónapról hónapra erősödő infláción az MNB egyszerűen keresztülnéz és az alacsony kamatszinttel továbbra is erősen támogatja az amúgy sem gyengélkedő gazdasági növekedést.
A piacok gyorsan realizálták, hogy az MNB januári kommunikációjától – ahol még a kamatemelés lehetőségét villantotta fel – eltérő változás és a forint eladások dominanciájának köszönhetően kezdett gyengülni a forint az euróval (dollárral) szemben.
mit tesz a portfólió kezelő csapatunk?
A helyzetet elemezve a mostani szinteken a 316 alatt nyitott, a forint gyengülésére játszó pozícióink bezárása mellett döntöttünk, mert benne van a levegőben, hogy januárhoz hasonlóan a piac újra elkezdi árazni a szigorítást (lehetséges kamatemelést), még ha az MNB nem is erről beszél és a június végi újabb kamatdöntő ülésig nem is várható konkrét lépés a részéről. Ez a várakozás a szigorítást illetően pedig a forintot is visszahúzhatja a jelenlegi gyengébb szintekről az erősödés irányába.
hogyan hathat ez az Ön befektetéseire?
- a klasszikus vegyes alapok (K&H válogatott alapok) esetében a devizapozíciók felvétele, lezárása része a befektetési döntéshozatalnak. A forintgyengülésből az alapok az elmúlt időszakban profitáltak, mert a devizakitettségük csak egy része volt fedezve.
- a devizapiacok hirtelen válthatnak irányokat és maga az árfolyam is gyorsan változhat.
A következő hetek ismét izgalmasak lesznek a hazai kamatok és a forint számára, így aktívan figyeljük az eseményeket.
A jelen tájékoztató marketingközleménynek minősül és nem minősül ajánlattételnek, befektetési elemzésnek, vagy befektetési tanácsadásnak, célja pusztán a figyelem felkeltése. A termékek és szolgáltatások részletes leírását, feltételeit a vonatkozó szerződés, a Befektetési és kiegészítő szolgáltatások Üzletszabályzata, a befektetési szolgáltatások és értékpapír műveletek díjhirdetménye tartalmazza, és a Prémium banki ügyfelek bankszámláira, betéteire, pénztári tranzakcióira, vonatkozó hirdetmény tartalmazza, melyek megtekinthetők a www.kh.hu internetes oldalon. A Bank a termékek, szolgáltatások kondícióinak, illetve az Akció módosítási jogát fenntartja.