Fogalomtár
aktívan kezelt befektetési alap
Az alapot kezelő portfóliómenedzserek az alap összetételében tudatosan eltérhetnek a referencia index összetételétől, annak érdekében, hogy a referencia indexnél jobb teljesítményt érjenek el.
alapkamat
Egy saját devizával rendelkező ország jegybankja által meghatározott referencia kamatláb. A bankok és hitelintézetek a jegybanki kamat ismeretében határozzák meg a betéti- és hitelkamatokat. Az alapkamat mértékét a monetáris tanács határozza meg. A jegybanki alapkamat mértéke függhet attól, hogy a gazdaság melyik gazdasági ciklus melyik szakaszában van. Ha az inflációs előrejelzés és a gazdaság várható egyensúlyi helyzete bizonytalan, akkor a jegybank emelheti az irányadó kamatszintet, amely segít az infláció lassításában. A kamatemelés hatására a gazdasági szereplők fogyasztása és beruházásai jellemzően csökkennek, ezáltal lassul a gazdaság. Befektetés szempontjából az emelkedő alapkamat a rövidlejáratú értékpapírok kamatára hat közvetlenül. A fellendülő gazdasági ciklusban a jegybank jellemzően csökkenti az alapkamat mértékét, ezzel támogatja a gazdasági növekedést.
alapkezelő
Egy intézmény, amely befektetési alapok létrehozásával és kezelésével foglalkozik. Az alapkezelő működését szigorú szabályok határozzák meg. A befektetési alapokat előre meghatározott befektetési politika alapján kezelik. Az alapkezelőnek együtt kell dolgoznia egy letétkezelővel, ami értékeli, valamint felügyeli, hogy az alapkezelő a törvények és a befektetési politika keretein belül kezelje az alap vagyonát, emellett ellenőrzi és végrehajtja az alap pénzmozgásait. Az alapkezelő munkáját egy forgalmazó is segíti, aki forgalmazza a befektetési alap jegyeit. A letétkezelő és a forgalmazó lehet egy azon intézmény is.
alapok alapja
Olyan befektetési alap, amely egy vagy több másik befektetési alapba fekteti be a befektetők vagyonát.
átlagos hátralévő futamidő
(duráció): A kötvény egyes pénzáramlásainak, hátralévő futamidejének a kifizetések jelenértékével súlyozott számtani átlaga. A kötvények árfolyam kockázatainak jellemzésére használják. Minél nagyobb egy kötvény durációja, annál érzékenyebben reagál a hozamkörnyezet változásaira, ami kockázatot jelent a befektetők számára.
befektetési alap
Egy olyan megtakarítási forma, amelyben egyszerre több befektető helyezheti el a pénzét befektetési jegyek vásárlásával. Az összegyűlt pénzösszeget az alapkezelő a befektetési politika által meghatározott kereteken belül fektetheti be. A kiválasztott eszközök összeségét portfóliónak nevezzük, melyet az alapkezelő portfóliómenedzserei kezelnek. Az alapkezelő minden nap végén kiszámolja a befektetési alapok értékét. Ezt az alap nettó eszközértéknek nevezzük. Ebből határozzák meg az egy befektetési jegyre jutó nettó eszközértéket, mely a befektetési jegy árfolyama. A befektetők, az általuk birtokolt befektetési jegyek darabszámának arányában részesülnek a befektetési alap vagyonának változásából.
befektetési politika
Egy szabály- és feltételrendszer, amely alapján a befektetési alapok befektethetik az összegyűjtött vagyont. A befektetési politika olyan szabályokat tartalmaz, amelyek meghatározzák egy alap kockázati profilját, a lehetséges eszközök körét, a limiteket, és az alap referencia indexét.
benchmark
Más néven referencia index, a befektetési alap teljesítményének mérésére szolgál. A befektetési politika részeként kiválasztanak egy indexet, amely leképezi azt a piacot, ahol a befektetési alap vagyona befektetésre kerül. Egy aktívan kezelt befektetési alap akkor teljesít jól, ha képes nagyobb teljesítményt nyújtani, mint a referencia index, a passzívan kezelt alapok célja pedig a mögöttes index minél pontosabb lekövetése.
diverzifikáció
Magyarul kockázatmegosztásnak nevezzük. A diverzifikáció keretében a befektetők nem csak egyfajta, hanem több, különböző tulajdonságokkal rendelkező, a piaci változásokra eltérő módon reagáló eszközökbe fektetik a pénzüket. A diverzifikáció célja a kockázat megosztásával az esetleges veszteségek csökkentése. Diverzifikálni többéleképpen is lehet, a lényeg, hogy olyan eszközöket válasszunk, amiket eltérő módon érintenek a különböző gazdasági és paci hatások. Néhány példa:
- különböző eszközosztályokba való befektetés: például kötvényeket, részvényeket, nyersanyaggal kapcsolatos értékpapírokat és deviza befektetést is vásárolunk
- eltérő gazdasági szektorokba való befektetés: például a technológiai vállalatok mellett gyógyszeripai vállalatok értékpapírjait is megvásároljuk
- földrajzilag különböző helyen működő cégek és államok eszközeibe való befektetés: például európai bankok mellett amerikai bankok értékpapírjait is vásároljuk
ESG
Az angol „Environment, Social & Governance” (környezet, társadalom és irányítási) szavak rövidítése. Az ESG egy olyan mérőeszköz és keretrendszer, amelyet a vállalatok működésével kapcsolatban a környezeti, társadalomi és irányítási szempontok alapján vizsgálnak. Egy cég adott ESG értékelése az iparági átlaggal összevetve sokat elárul arról, hogy az adott cég működése során mennyire figyel oda a fenntarthatósági szempontokra.
forgalmazó
Olyan intézmény, amely a befektetési alapok értékesítésével foglalkozik (pl. bank vagy biztosító).
hozam
Az adott befektetési időszak alatt egy befektetési eszköz után kapott jövedelmek (osztalék, kamat), valamint az elért árfolyamnyereség összessége a kiindulási ár százalékban kifejezve. Minél kockázatosabb egy befektetési eszköz, annál nagyobb hozamot várhatunk tőle.
hozamgörbe
Az államkötvények elsődleges forgalmazói minden nap árfolyamot jegyeznek a BÉT felületén. Ezekből az árjegyzésekből kiszámítható, hogy az adott pillanatban egy adott állampapírtól mekkora hozamot várnak el a piacot formáló elsődleges forgalmazók. Az árjegyzésekből naponta fixálják és publikálják a tipikus futamidőkre (3, 6, 12 hónap, 3, 5, 10, 15, 20 év) vonatkozó ú.n. referencia hozamokat. Ha ezeket a referencia hozamokat egy grafikonon ábrázoljuk, akkor megkapjuk az egy adott napra vonatkozó hozamgörbét.
infláció
A fogyasztói árak változását mérő mutató. Az infláció azt mutatja, hogy a fogyasztói árak egy adott időszakban, egy átlagos fogyasztói kosarat alapul véve hogyan változtak. Befektetések esetében az infláció azt mutatja meg, hogy a befektetésünk „vásárló értéke” hogyan változott az idő múlásával. Ha a befektetésünk értékének a növekedése elmarad az infláció mögött, akkor a pénzünk veszít vásárlóerejéből, vagyis a pénzünkért egyre kevesebb dolgot tudunk megvásárolni. Amennyiben a befektetésünk értékének a növekedése meghaladja az inflációt, úgy a befektetésünk reál értelemben (is) növekedett, azaz a pénzünkért több árut tudunk megvásárolni.
Kiváltó okok szerint kétféle inflációról beszélhetünk, keresleti vagy költség inflációról.
A keresleti infláció esetében egyes termékek hiányként jelennek meg a gazdaságban így a gazdasági szereplők hajlandóak magasabb árat kifizetni azok megszerzéséért. Ilyen például akkor fordulhat elő, mikor a gazdasági körforgásba több pénz kerül, például úgy, hogy csökken a munkanélküliek száma, vagy nagyon alacsonyak a betéti és hitel kamatok. Több bér kifizetésével, béremeléssel vagy hitelek felvételével a vásárlók több pénzhez jutnak, ezáltal többet fogyasztanak, ami megnöveli a keresletet, a magas kereslet miatt pedig a cégek árat emelnek. A keresleti infláció a gazdasági növekedés szükségszerű velejárója.
Költség inflációról akkor beszélünk, mikor egy cég valamely költségének megnövekedése generálja a magasabb árakat. Például egy cég fabútorok gyártásával foglalkozik, a fa (mint nyersanyag) ára hirtelen megnövekszik. Ahhoz, hogy a cég továbbra is nyereséges legyen a fa megnövekedett árát beépíti termékei árába, melyek ezáltal drágábbak lesznek.
ingatlan alap
Olyan alap, amely közvetlenül ingatlanokat vásárol és azokat hasznosítja, bérbe adja. Az alap hozamát az ingatlanok bérleti díja és az ingatlanok értéknövekedése biztosítja.
ISIN kód
Az értékpapírok, így többek között a befektetési jegyek saját azonosítóval, az úgynevezett ISIN (International Securities Identification Number) kóddal, azaz az értékpapírok nemzetközi azonosító jelzésével rendelkeznek. Ez a kód az egy sorozatba tartozó befektetési jegyeket jelöli, így, ha a név alapján esetleg nehéz beazonosítani egy-egy befektetési alapot, akkor az ISIN kód segít nekünk.
Az ISIN kód mindig két betűvel kezdődik, ezek jelölik, hogy az alap melyik országban került bejegyzésre, ezután következik a tíz számjegyből álló azonosító szám, például: ISIN: HU0123456789.jegybank
Más néven központi bank egy adott ország monetáris politikájának meghatározója és végrehajtója. Legfőbb feladata az árstabilitás fenntartása, ezen kívül hiteleket nyújt a kereskedelmi bankoknak és az államháztartásnak. A jegybank a bankjegyek és érmék kibocsátója, az ország devizatartalékainak kezelője, valamint a pénzügyi szektor szabályozója, felügyelője. Magyarország központi bankja a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
kötvény
Hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, melyben a kötvény kibocsátója az adós, és a kötvény vásárlója a hitelező. Beszélhetünk vállalati kötvényekről, állampapírokról, illetve banki kötvényekről. Egy kötvénybefektetés alacsony vagy közepes kockázatú befektetési eszköznek számít. A kötvény kockázatát leginkább a kibocsátó cég hitelképessége határozza meg. A bizonytalan gazdasági mutatókkal rendelkező cégek nem vonzóak a befektetők számára, emiatt az alacsonyabb hitelképességű vállalatoknak magasabb kamatot kell ígérniük, hogy a befektetők számára kívánatos legyen a kötvényük. A magas kamat nagyobb kockázatot is jelent.
kötvény alap
Olyan befektetési alap, amely állampapírokba és/vagy vállalati kötvényekbe fektet. A befektetési politikától függően a portfólióban szereplő kötvények lehetnek rövid vagy hosszú távúak. Azokat az alapokat, amelyekben a kötvények átlagos hátralévő futamideje meghaladja a 3 évet, hosszú lejáratú kötvény alapoknak nevezzük, ezek érzékenyebben reagálnak a piaci hozamkörnyezet változásaira. Azon kötvény alapokat, amelyek portfóliójában a mögöttes kötvények átlagos hátralévő futamideje nem haladja meg a 3 évet, rövid lejáratú kötvény alapoknak nevezzük, ezek kevésbé érzékenyek a piaci hozamváltozásokra, mint a hosszú lejáratú kötvény alapok.
letétkezelő
Olyan bank és/vagy hitelintézet, amely őrzi és felügyeli a befektetési alapok pénzeszközeit, illetve jogi, adminisztratív és könyvelői szolgáltatást is nyújt a befektetési alapok számára.
nyíltvégű befektetési alap
Olyan befektetési alap, amelynek befektetési jegyeit az alap folyamatosan értékesíti vagy visszaválthatja egy forgalmazó intézmény közreműködésével. A forgalmazás kizárólag a forgalmazó által meghirdetett munkanapokon lehetséges.
nyíltvégű határozott futamidejű befektetési alap
Olyan befektetési alap, amelynek előre meghatározott futamideje (lejárata) van, befektetési jegyeit a futamidő során folyamatosan vásárolhatjuk/visszaválthatjuk a befektetési alap forgalmazójánál. A lejárat napját követően az alap megszűnik, a befektetők pedig visszakapják a befektetési jegyük értékét, a kibocsátáskor meghatározott feltételek alapján.
passzívan kezelt befektetési alap
Az alap portfóliómenedzserei a mögöttes index összetételének minél pontosabb leképezésére törekszenek azzal a céllal, hogy az adott részvényben, kötvény kosárban vagy indexben történő hatékony befektetést tudjanak biztosítani a befektetőknek.
pénzpiaci alap
Olyan befektetési alap, amely jellemzően bankbetétekbe, diszkont kincstárjegyekbe, illetve hat hónap vagy annál rövidebb futamidejű kötvényekbe fektet. Az alapban szereplő eszközök jellemző átlagos hátralévő futamideje 1-6 hónap.
portfólió
A befektető tulajdonában lévő vagyonelemek, eszközök és értékpapírok összessége. Portfólió elem lehet például értékpapír, pénzeszköz, ingatlan vagy akár egy műalkotás. Ezek közös tulajdonsága, hogy mindegyik befektetés céllal kerül megvásárlásra és válik a portfólió részévé.
portfóliómenedzser
A befektetési alapok, intézményi portfóliók kezelésével foglalkozó szakember. Feladata, hogy az általa kezelt befektetési alapba érkező pénzt a megfelelő eszközökbe, a befektetési politika által meghatározott keretekben, a legjobb hozam elérésére törekedve fektesse be.
recesszió
A gazdasági ciklus azon része, ahol a gazdasági növekedés negatívba fordul. Hivatalosan akkor beszélhetünk recesszióról, ha két egymást követő negyedévben negatív a GDP mutató.
rendszeres befektetés
Heti, havi, negyedéves vagy éves gyakorisággal vásárolható befektetés, általában ugyanakkora összegben. A rendszeres befektetésnek számos előnye van, többek között:
- rugalmas: a befektetett összeg bármire szabadon felhasználható és bármikor rendelkezésre áll
- havonta, akár kis összeggel is elindítható
- biztonságot nyújt: a piacra lépési kockázatot csökkenti, valamint hozam lehetőséget ad a befektetőnek zuhanó vagy ingadozó piaci környezetben is, hiszen a beszállási pontokat több időpont között osztja meg
részvény
Tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapír. Egy részvény megvásárlásával az adott cég tulajdonosaivá válunk a tulajdonban lévő részvények arányában. A részvény tulajdonos szavazati joggal rendelkezik, amelyet a részvény kibocsátó cég közgyűlésein gyakorolhat. A közgyűlésen a befektető szavazhat a céget érintő gazdasági és műkődési ügyekben. A részvény tulajdonosokat osztalék is megilletheti. Osztalékot a cég az adózott eredményéből fizetheti. A részvény magas kockázatú befektetésnek számít. A részvényeknek 5 fajtáját különböztetjük meg:
- törzsrészvény
- elsőbbségi részvény
- kamatozó részvény
- dolgozói részvény
- visszaváltható részvény
részvény alap
Olyan befektetési alap, amely részvény típusú eszközökbe fektet.
tőkevédelem
Az adott alap befektetési politikája biztosítja, hogy a befektetési időtáv vagy a futamidő végén az alap képes legyen visszafizetni a befektetett tőkét.
vegyes alap
Olyan befektetési alap, amely egyszerre fektet kiszámítható, kevésbé kockázatos pénzpiaci és kötvény típusú befektetésekbe, valamint magasabb kockázatú részvényekbe és más befektetési eszközökbe. Kockázatát tekintve a vegyes alap lehet:
- kötvénytúlsúlyos: a befektetett pénz nagy része, biztonságos eszközökbe (kötvényekbe és pénzpiaci eszközökbe) kerül, a többit kockázatosabbnak számító részvényekbe fektetik
- kiegyensúlyozott: a befektetett pénz nagyjából fele-fele arányban oszlik meg a kötvény és részvény típusú eszközök között
- részvénytúlsúlyos: a befektetett pénz nagy része, magasabb kockázatúnak számító részvény befektetésekbe kerül, a többit biztonságosabb kötvényekbe és pénzpiaci eszközökbe fektetik
volatilitás
A pénzeszközök árfolyamának jellemzésére használjuk (milyen mértékben változik az árfolyam). Minél nagyobb kilengéseket produkál egy értékpapír árfolyama, annál volatilisebbnek (kockázatosabbnak) számít. A volatilitás kiszámítására a matematikai szórás képletét alkalmazzák, mely az átlagtól mért átlagos eltérést jelenti.
zártvégű befektetési alap
A zártvégű alap befektetési jegyeit csak a jegyzési időszakban lehet a forgalmazónál megvásárolni, ekkor gyűjti össze a befektetési alap az induló tőkéjét. A jegyzés lezárása után már nem bocsátanak ki újabb befektetési jegyeket, valamint futamidő alatt a befektetők nem válthatják vissza azokat a befektetési alapnál. A jegyzés lezárása után az alapkezelő bevezetheti a befektetési jegyeket valamely értékpapír tőzsdére (pl. a Budapesti Értéktőzsdére), ebben az esetben a befektetési jegyek csak a tőzsdei forgalomban értékesíthetőek, illetve itt lehet befektetési jegyet vásárolni.