A tavalyi év kiemelkedő teljesítménye után teljesen lekerült a vonzó befektetési célpontok listájáról a feltörekvő részvénypiac. A Bank of America felmérése szerint már hónapok óta az alapkezelők legnagyobb félelme a kereskedelmi háború kiszélesedése, ami elsősorban a feltörekvő országok kilátásait árnyékolja be.
Ez a részvényárfolyamokon is mély nyomot hagyott: a januári csúcshoz képest már 20%-ot esett az MSCI feltörekvő piaci index, jelentősen alulteljesítve a fejlett piaci indexet.
Ami a szokásosnál is óvatosabbá teszi a befektetőket, az a Trump-faktor. Az amerikai elnök bármikor képes bárkibe belekötni, hogy elterelje a figyelmet a belpolitikai csatározásokról, és ebből eddig a feltörekvő országok (Mexikó, Oroszország, Kína, Irán, Törökország…) kapták a legtöbbet.
Ha félretesszük a sok-sok aggodalmat (erős dollár, kínai lassulás) és egyedi sztorit (Törökország, Venezuela, Argentína), valamint a piacok múltbeli viselkedését megvizsgáljuk, akkor bízhatunk abban, hogy a feltörekvő piacok gyengélkedése már nem tart sokáig.
Az amerikai és feltörekvő piacok 3 hónapra visszatekintő hozamkülönbsége jelenleg extrém szint közelében tartózkodik: 10%-nál nagyobb alulteljesítés nemigen szokott előfordulni.
Most lassan normalizálódó helyzetre számítok, persze ehhez a gazdasági kilátásoknak is javulni szükséges, amit pl. a konstruktív amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások, vagy a gyengülő dollár is kiválthat.
A Bank of America felmérésében az is szerepel, hogy a második leginkább „zsúfolt” pozíció a feltörekvők eladása. Tehát már szinte mindenki alulsúlyozza őket, így már a pesszimista forgatókönyveknél kissé kedvezőbb hírek is pozíciózárásokhoz és a fejletthez felzárkózó tőzsdemutatókhoz vezethet.