Folytatódhat-e a világ részvénypiacinak vergődése, miközben az USA-ban szárnyalnak a részvények?
Múlt héten új abszolút rekordot ért el az amerikai S&P 500 index árfolyama. Tette mindezt úgy, hogy közben a többi fontos nemzetközi részvényindex továbbra is 10-20%-os távolságra van idei csúcspontjától, és ahogy az alábbi ábrán látszik, 2018-ban nem sok örömet szereztek a megtakarítóknak.
Miért teljesít jobban az amerikai részvénypiac?
Véleményem szerint a következő 3 dolog hajtja az amerikai részvények árfolyamát:
- Négy éve nem látott ütemű gazdasági növekedés. A világ számos része szembesül romló gazdasági mutatószámokkal, de az USA-ban nyoma sincs lassulásnak. A legutóbbi negyedéves GDP adat 4,2%-os bővülést mutat, és az előremutató indikátorok szerint (köztük a 14 éves csúcson lévő ISM beszerzési menedzserindex szerint) nem kell jelentős lassulásra számítani.
- Adócsökkentés. A tavaly év végén elfogadott amerikai adóreform egyértelmű nyertesei a vállalatok, illetve részvény tulajdonosok, akik az év végén a nyereség nagyobb részét tarthatják, köszönhetően a vállalati adókulcsok csökkentésének.
- Rekord mértékű részvény visszavásárlások. Az említett erős fundamentumok hallatán nem meglepő, hogy nagy a kereslet az amerikai részvények iránt. Azonban a keresletet tovább erősítik a cégek által indított részvény visszavásárlási programok, amelyekre idén több pénz jut az adócsökkentés, és a külföldön tartott dollárok hazahozatalát segítő szabályozás változása miatt.
Haladhat-e tovább külön utakon a világ és Amerika?
Az Amerikán kívüli részvénypiacok lemaradása nagyon extrém szinteket ért el. Ennél nagyobb szétválás a teljesítményben csak akkor szokott bekövetkezni, amikor beköszönt a medvepiac. Ezek a medvepiacok pedig általában jelentős gazdasági lassulás vagy recesszió következtében alakulnak ki. Tehát a legfőbb kérdés az, hogy küszöbön áll-e a recesszió, vagy maradt még lendület a jelenleg tartó gazdasági ciklusban. Erre a kérdésre a következő bejegyzésemben fogok választ adni.