Elmúlt pár hónapban a részvénypiacok már érdemben nem tudnak emelkedni. Vajon milyen erők dolgoznak a háttérben?
A globális piacok tavaly májusban tetőztek, azóta a nagyobb indexek közül csak az amerikai tudott emelkedni, a többi – az osztalékokat is figyelembe véve – leginkább lefelé tendál. És ami biztosan új, hogy a korábban megszokottól eltérően sokkal nagyobb kilengések jellemzik most a piacokat.
mi van a háttérben?
Az emelkedést az segíti, hogy a kötvényeken elérhető hozamok – a jegybanki stimulusok miatt – óriásit zuhantak, sőt egyes fejlett országokban egyenesen negatív tartományba értek. Ennek fényében a részvénypiacokon átlagosan elérhető, összességében egyébként nem túl vaskos 2,7%-os osztalékhozam még mindig vonzóvá teszi a részvényeket.
Az emelkedések ugyanakkor rendre elakadnak, mivel belefutunk az egyébként gyenge növekedési képbe: tavaly Kína, év elején az Egyesült Államok, most, a brit népszavazás után pedig Európa miatt kell leginkább aggódni, hogy a korábban vártnál gyengébben teljesít majd a gazdaság. És ez a romló kép a vállalati profitvárakozásokat is rendre lerontja, felülről korlátozva a piaci rally-kat.
És mindeközben a piacoknak (és a mögöttük álló országoknak) egyre gyakrabban kell megküzdeniük olyan geopolitikai kockázatokkal, mint az európai integráció gyengülése (Brexit), terrorizmus (Brüsszel, Párizs, Nizza, stb.), az egyik legfontosabb NATO-tagállam, Törökország belpolitikai “feszültségei”, kínai nyomulás a Dél-kínai-tengeren, a közelgő amerikai elnökválasztás. Ezek időről időre terhelik meg a piacokat és teszik még kiszámíthatatlanabbá a már most is bizonytalan jövőt.
mit lehet tenni?
Amit látunk, az az érett bikapiac: összességében már nem emelkedik, és néha, amikor a hangulat elromlik, be-beszakad, mint ahogy azt legutoljára júniusban láttuk. Aztán visszakapaszkodik. Ilyenkor bátor ki-és beszállásokkal, vagy ügyes részvénykiválasztással kihasználhatjuk az emelkedéseket. Persze nehéz a mostani környezet, mert nagyon lerövidül az az időtáv, amíg előre tudunk tekinteni. Hiszen sose tudhatjuk, mikor érkezik a következő kijózanító pofon.