Ugye ismerős ez a mondat a moziból? Kína hatalmas gazdaságélénkítő programjaival sokat segített a 2008-as recesszióban, hogy a világ kijöjjön a gödörből, és akkor nem kért cserébe semmit. Így tudta például Németország „kiexportálni” magát a visszaesésből. Most Kína kér egy kis szívességet…
Ma reggel másodszor is leértékelte a valutaárfolyamot Kína. A 2008-ban elindított, hitelezés-vezérelt növekedés elérte a határait, a növekedés lassul, sőt Kína a defláció kockázatával szembesül (erről tegnapi cikkünkben is írtunk). A leértékeléssel Kína feljebb tudja tolni a gazdasági növekedését és az inflációt, úgy, hogy cserében a világgazdaság többi szereplőjénél csökken a növekedés és az infláció.
mit jelent ez a piacoknak?
Eddig a befektetési kitekintésekben az volt a fő téma, hogy mikor indulnak a nagy jegybankok újra a normálisabb (magasabb) kamatok felé. A másik téma az volt, hogy a fejlett tőzsdék vonzóbbak, mint a feltörekvők, mivel a fejlődőknél a gazdasági növekedés ugyan nem szükségszerűen magasabb, de sokkal kiszámíthatóbb. Kína lépése után ezek a tézisek véleményem szerint dőlnek. Tovább maradnak az alacsony kamatok, a deflációs kockázatok miatt erősek maradhatnak a kötvénypiacok, megfordulhat a fejlett tőzsdék túlteljesítése.
Ennyit ma reggelre, és most még gyorsan megnézem, hogy ma is az volt-e a kínai jegybank közleményében, hogy a leértékelés egyszeri…