Fed, EKB, MNB – az elmúlt héten kamatdöntő ülést tartottak a számunkra legfontosabb jegybankok. Nézzük meg, hogy milyen következtetéseket vonhatunk le üzeneteikből!
A Fed március után júniusban is folytatta a kamatemelést, és a jegybankárok szerint idén összesen négyszer 25 bázispontos kamatemelés is elképzelhető, tehát szeptemberben és decemberben további kamatemelések következhetnek. A hosszú távú kamatszintet változatlanul 3% közelébe várják a Fed jegybankárai, miközben a jegybanki mérleg szűkítése (tapering) is folytatódik, tehát tovább csökken a likviditás és emelkednek a kamatok.
Az EKB legfrissebb jelzése szerint a kamatszint 2019 közepéig nem változik, a jelenleg szeptemberig futó, havi 30 milliárd eurós kötvényvásárlási programot pedig decemberig meghosszabbították, havi 15 milliárd eurós keretösszeggel. Az EKB egyelőre nem szigorít, a lejáró értékpapírokat újrabefektetik.
Az MNB kommunikációja is változott, aminek előzményeként a forint történelmi mélypontja közelébe gyengült, illetve a hazai kötvényhozamok is jelentősen emelkedtek. A legfrissebb jegybanki kommentár szerint óvatosság indokolt, és a jegybank előrejelzési horizontján (a következő 5-8 negyedévben) a jelenlegi laza monetáris politika nem tartható fenn.
mi történt a jegybanki döntéseket követően?
A Fed döntését nem követte érdemi piaci reakció (a részvényindexek, a dollár és a kötvényhozamok sem mozdultak érdemben). Az EKB döntésére gyengült az euró és csökkentek az európai kötvényhozamok (az amerikai és német hozamkülönbözet új csúcsra emelkedett). Az MNB döntését követően átmenetileg megállt a forint gyengülése, a kötvényhozamok viszont tovább emelkedtek.
mi várható a továbbiakban?
kötvénypiac: alulsúly
A jegybanki üzenetek összességében továbbra is a kevésbé élénkítő politika irányába tett lépéseket jelentenek, csökken a világban a jegybanki likviditás, ami a kötvénypiac kilátása szempontjából változatlanul kedvezőtlen. Véleményem szerint az EKB döntését túlárazták a piacok, a német 10 éves kötvényhozam (0,36%) továbbra is „örökre” növekedés és infláció nélküli környezetet áraz. A hazai kötvények kilátása sem kedvező, amíg a konkrét jegybanki intézkedések hiányában gyengül a forint, addig az infláció emelkedését árazhatják a hazai kötvények. A forint gyengülésére rövid távon a felerősödő verbális intervenció lehet a válasz.
részvénypiac: semleges súlyozás
Az év elejéhez – többek között a kereskedelmi háború árnya miatt – képest romlott ugyan a globális növekedési kép, de a gazdasági fundamentumok továbbra is rendben vannak, a világgazdaság növekedési üteme kiegyensúlyozott. A dollárkamatok emelkedése és a dollár erősödése, valamint a likviditás szűkülése elsősorban a feltörekvők kilátását rontja, ezért alapvetően a fejlett részvénypiacokat preferálom. Értékeltség alapján a hazai részvények is egyre vonzóbbak, de a magyar piac sem tudja függetleníteni magát a feltörekvők eladási hullámaitól.
pénzpiac: felülsúly
Kedvezőbb beszállási pontokra várva a portfolióm egy részét pénzpiaci típusú befektetésekben tartom. Középtávon az euró erősödésére számítok a dollárral szemben, véleményem szerint az EKB döntését a devizapiacon is túlárazták a befektetők, és nagyon „galamb” üzenetként értelmezték a kötvényvásárlási program lezárására tett jelzést.
Felhívjuk figyelmét arra, hogy jelen ajánlás annak készítőjének szakmai álláspontját tartalmazza, az ajánlásban foglaltak megismerése azonban önmagában nem elegendő a konkrét befektetési döntés meghozatalához. A konkrét befektetési döntés meghozatala előtt kérjük, szíveskedjen konzultálni tanácsadójával. Az alapok részletes leírását, így a befektetési politikát a Tájékoztató, a hazai forgalmazási szabályokat az erről szóló hirdetmény továbbá a K&H Bank Üzletszabályzata, valamint az aktuális hirdetmény tartalmazza, melyek elérhetők a K&H Bank fiókjaiban, mint forgalmazási helyeken és a www.kh.hu internetes oldalon. A kondíciók módosításának jogát a Bank fenntartja.