micsoda év volt!

2024-01-12

Milyen jó lenne, ha lenne egy varázsgömbünk, amibe, ha belenézünk, látjuk a jövőt. Így fel tudnánk készülni mindenre és biztos, pozitív eredménnyel járó döntéseket hoznánk. Milyen szép is volna látni előre, hogyan alakulnak a piaci árfolyamok és mibe lenne érdemes fektetni a pénzünket…

A jövővel kapcsolatban egy dolog biztos: a bizonytalanság. A befektetések kapcsán óriási adatmennyiség áll rendelkezésünkre, pusztán csak egy probléma van, hogy ezek döntő része a múltra vonatkozik. Az egyik legfontosabb múltbeli információnk a befektetések hozama. Ha több évre visszamenőleg nézzük az adatokat, akkor megkísérelhetjük meglátni az ismétlődő trendeket, mert ugye a „történelem” gyakran ismétli önmagát.

Lássuk, hogy érdemes-e összefüggéseket keresni a múltbeli és a jövőbeli hozamok között.

Az alábbi táblázatban összefoglaltuk és sorba rendeztük az elmúlt 16 év piaci hozamait naptári évenként. A deviza befektetések hozamait a jobb összehasonlíthatóság kedvéért forintban számoltuk. A könnyebb követhetőség kedvéért az azonos befektetéseket mindig azonos színnel jelöltük, és az adott négyzetbe beírtuk az adott évben elért hozamot. Az oszlop tetején mindig a legjobban teljesítő, az oszlop alján az adott évben a leggyengébb hozamot elérő befektetést szerepeltettük. Viszonyítási pontként egy óvatos és egy dinamikus portfólió teljesítményét is szerepeltetjük a táblázatban. Óvatos portfólió alatt a K&H válogatott kényelem befektetési alapot, dinamikus portfólió alatt a K&H válogatott lendület befektetési alapot értjük.

forrás: Bloomberg, KBC Asset Management NV Mo-i Fióktelepe saját számítás
A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeni teljesítményre!

 

Mit tudunk megállapítani a táblázat múltbeli hozam teljesítményei alapján?

  • Az igen gyenge 2022. év után (7 negatív hozam), 2023-ban nagyon szép pozitív hozamokat láthattunk (csupán 2 befektetés típusnak volt negatív hozama!)
  • A kötvény és a részvénybefektetések egyaránt jól teljesítettek
  • A forint erősödése kb 5%-kal csökkentette a devizabefektetések forintban számolt hozamát, saját devizában a fejlett piaci részvények hozama meghaladta a 20%-ot
  • Az táblázat tetején 2023-ban a magyar részvénybefektetések szerepeltek, annak ellenére, hogy a különadók egy része érinti a magyar blue chip befektetéseket
  • A tavalyi év egyértelmű nyertese a magyar kötvénybefektetés volt. A nagy mértékű hozamcsökkenés jelentős felértékelődést eredményezett a magyar kötvénybefektetéseknél. Ez a trend várhatóan folytatódhat az idén is, de növekedés jelentős részén talán már túl vagyunk!
  • Az év „vesztese” egyértelműen a nyersanyag befektetés. A kiváló 2021 és 2022 évek után (I. helyezés) most a leggyengébb eredményt produkálták
  • Az óvatos portfolió teljesítménye a top 3-ban végzett és meghaladta a dinamikus portfolió hozamát: ez főleg a jó kötvénypiaci hozamoknak volt köszönhető és ilyen csak 4 szer fordult elő az elmúlt 16 évben

 

Bármennyire nézem is az eredményeket, nem tudnám belőle felállítani a 2024-es rangsort.

Tanulság: ha időzíteni próbálunk és azt keressük, hogy mikor melyik befektetési eszköz fog a legjobban teljesíteni, az elég reménytelennek tűnő vállalkozás és az esélyeink sem jobbak, mintha szerencsejátékoznánk. Varázsgömbként nem, de talán visszapillantó tükörként jó szolgálatot tesznek nekünk a múltbeli hozamok. Egyértelműen látszik, hogy egy megfelelően összerakott – a kockázati étvágyunknak megfelelő – portfolióval elkerülhetjük a szélsőséges ingadozásokat és sokkal kiegyensúlyozottabb teljesítményt érhetünk el. Nem érdemes tehát a „legjobban” teljesítő befektetést keresni, hanem jobb, ha egy portfolióban gondolkodunk.

Ha nem tudjuk, hogyan kezdjünk neki és nem vagyunk tisztában azzal, hogy milyen kockázatot és milyen időtávon tudunk bevállalni ahhoz, hogy nyugodtan aludjunk, mindenképp érdemes befektetési szakértőhöz fordulni.

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag 5,00  (3 szavazat)
Loading...
értesítést kérek az új cikkekről
értesítést kérek az új cikkekről