Az elemzők szinte biztosra veszik a recesszió érkezését a következő egy-két évben, de vajon véget érhet-e másképpen a jelenlegi ciklus?
A Wall Street Journal készített egy elemzői felmérést, amiből az derült ki, hogy a megkérdezettek 90%-a szerint az amerikai gazdaság 2021 végéig recesszióba fog süllyedni. Ráadásul a válaszadók 50%-a már 2020 végéig várja ennek bekövetkeztét.
Érdemes azonban óvatosan kezelni az elemzői várakozásokat, mert az elmúlt évtizedekben gyakorlatilag egyik recesszió időpontját sem sikerült előre jelezniük. A lenti ábrán jól látható, hogy a sötétkék vonal minden recesszió előtt további GDP-bővülést jósolt, hibásan.
Az most már egyértelműnek tűnik, hogy a fellendülés véget ért, és a lassulás szakaszába értünk, de nagy kérdés, hogy törvényszerű-e, hogy a gazdasági ciklus recesszióval érjen véget. A tavalyi év második felében a piacokon nagymértékű esések jelezték, hogy a befektetők megijedtek a gazdasági adatok romlásától, de azóta ennek nagy részét ledolgozták a piacok, és olyan, mintha jelenleg átnéznének a befektetők a gyenge adatokon.
Az idei év pozitív kezdéséhez azért több dolog is kellett. Egyrészt úgy tűnik, hogy enyhültek a kereskedelmi háborúval kapcsolatos kockázatok, másrészt pedig a nagy jegybankok meglehetősen gyorsan reagáltak a piaci turbulenciákra. A Fed gyorsan lazított a hangvételén, illetve egyelőre leállt a kamatemelésekkel, míg az EKB további forrásokat biztosít az eurózóna bankrendszerének, ezzel próbálva megakadályozni a további lassulást.
A piacokon ennek meg is lett a gyors hatása, a gazdasági adatok viszont továbbra is gyengülnek. Ha ez így folytatódik, akkor vélhetően a jegybankok további lazítással próbálják majd stimulálni a gazdaságokat, de azt egyelőre nagyon nehéz lenne megjósolni, hogy elég muníciójuk lehet-e a romló trend megfordítására.
Úgy gondolom, hogy ebben a lassuló környezetben az idei év elején látott alacsony volatilitás nem fog fennmaradni, ezért érdemes felkészülni az ingadozóbb piacokra a következő időszakban.