A kínai GDP növekedési üteme 2010 óta csökkenő trendben van. Bár az idei évben sikerülhet a tavalyinál nagyobb gazdasági bővülést elérni, ez szerintem nem jelent fordulópontot és tovább folytatódik a trend lefelé. Az elemzők is hasonló véleményen vannak, jövőre 6,4%-os, 2019-re pedig 6,2%-os bővülést várnak átlagosan. Így a következő 12 hónapban meglepő lenne 7% feletti adatot látni.
Az Alapkezelő kollégái minden év végén összesítik, hogy az elkövetkezendő évben melyek azok a gazdasági események, amik bekövetkezése nem számít alap forgatókönyvnek, tehát megvalósulásuk meglepetésszerűen hatna, mégsem zárhatók ki. A feltételezések indoklása mellett egy valószínűségi becslést is találhatnak az egyes szcenáriókhoz.
Az optimizmusomat az sem támogatja, hogy a kínai pártvezetés elkötelezett az óriási hitelállományok leépítése mellett, ami szintén fékező hatással lesz a gazdaságra. Azonban fontos megjegyezni, hogy a 6% feletti GDP növekedés még messze van a hard landing-től, és a hitelállomány leépítése is fokozatosan, időben elnyújtva történik majd, ezért Kína továbbra is stabil motorja marad a régiónak és a világgazdaságnak.
- 1. rész: 40 dolláros olaj
- 2. rész: Trump 2018-ban megbukik
- 3. rész: Kidurran a bitcoin lufi
- 4. rész: inverzzé válik az amerikai hozamgörbe
- 5. rész: már jövőre kamatot emel az EKB
- 6. rész: a britek mégsem lépnek ki az EU-ból
- 7. rész: 300 alatt az euró
- 8. rész: nem kap felminősítést Magyarország
- 9. rész: jövőre a Fed leáll a kamatemeléssel?