Látványos emelkedésen van túl az olaj árfolyama, amely az év eleji mélypontról gyakorlatilag duplázott, és elérte a bűvös 50 dolláros hordónkénti szintet. Akik végigkövették az elmúlt két évet, azok biztos emlékeznek, hogy tavaly ilyenkor 20%-kal magasabb szinten, 64 dolláron volt az árfolyam, két évvel ezelőtt pedig még a 110 dollárt is elérte, igaz ez még egy hónappal a mélyrepülés kezdete előtt volt.
Az elmúlt hónapok emelkedésében a legmeghatározóbb tényező a csökkenő/kieső kitermelés (amerikai palaolaj, kanadai tűzvész, líbiai és nigériai harcok) és a dollár gyengülése (inverz mozgás a nyersanyagokkal) volt. A dollár kapcsolat 1 hónapja megszakadt, mégsem rántotta magával az olajárat, mert a hirtelen egyensúlyba kerülő piac erősebben hatott.
mázlista OPEC
Az OPEC a piaci várakozások ellenére sem volt hajlandó korlátozni a felszínre hozott mennyiséget, de az élet igazából meg is oldotta ezt a problémát, hiszen szépen emelkedésnek indult az ár. Ami most lényeges: június 2-án újra összeülnek a kartell vezetői, és most már nem idegesen, hanem látva az emelkedő olajárat, nyugodtan hátradőlve teszik le a voksukat az édes semmittevés mellett. Azaz folytatják a megkezdett stratégiát: a versenytársakat megpróbálják kiszorítani, ők meg élnek a felhalmozott tartalékokból.
egy apró probléma
A túlkínálatért elsősorban felelős amerikai palaolaj kitermelés most csökkenőben van (látható ez a fúrótornyok számában és a kitermelésben is), azonban 50-60 dollár között ezen cégek növelni fogják az aktivitásukat, így a harc újra intenzív lesz.
le vagy fel?
Véleményem szerint a következő hónapok inkább az iránynélküliségről fognak szólni az olajpiacon, mintsem a további féktelen emelkedésről. Kell egy kis levegővétel a piaci szereplőknek, ráadásul a Fed közelgő kamatemelése miatt a dollár erősödése is várható, amellyel nehéz lesz megküzdenie az egész nyersanyagpiacnak.
A hosszabb távú kilátások azonban változatlanok: a kereslet még mindig növekszik a világban, amely így fokozatosan fel fog zárkózni a csúcson maradó kínálathoz. És ne feledjük, hogy a kutatási kiadások mélyponton vannak, hiszen a legtöbb olajcég ezt felére vágta a túlélés érdekében. Ez pedig jó hír az olaj-hívőknek, mert ezzel a piac nem csak a kereslet-kínálat egyensúlyig jut majd el, hanem… De erről majd jövőre írok legkorábban.