Fent északon van egy ország, ami a mostani, deflációtól rettegő Európában meglehetősen jól teljesít. Mit jelenthet ez nekünk, befektetőknek?
pár tény a svéd gazdaságról:
- 2015-ben 4,5%-kal nőtt a gazdaság, kétszer gyorsabban, mint a szomszédos Németországé. Ráadásul ez a növekedés széles bázison nyugszik: a háztartások és az állami kiadások mellett a beruházások is erősek. A GDP-növekedés már idén eléri a potenciális növekedési ütemet.
- az alacsony hozamkörnyezetnek hála dübörög az ingatlanpiac.
- az inflációt ugyan az olajár jelenleg itt is lenyomja, de a fentiek alapján az áremelkedés üteme – nem meglepő módon – már jövőre eléri a 2%-os inflációs célt és várhatóan 2018-ra túl is szárnyalja azt.
- a külkereskedelemben is erősek: mostanra a GDP 7%-ára nőtt a folyó fizetési mérleg többlete.
mit csinál erre a svéd jegybank?
Gyengíteni próbálja a koronát.
mi van?! Gyengíteni?!
Igen, -0,5%-os kamattal, mennyiségi lazítással, szóbeli intervencióval, mivel a pozitív kép ellenére továbbra is lefelé mutató kockázatokat lát és attól tart, hogy a többi központi bank hozzájuk hasonlóan a devizák gyengítésére törekszik. És ha az Európai Központi Bank jövő héten valóban tovább lazít, akkor a piaci várakozások szerint a svéd Riksbank is arra megy tovább. Legalább a svájciakkal ellentétben a svédeknek nincs fix árfolyamplafonjuk.
akkor most korona-erősödésre vagy gyengülésre játszunk?
Az álmoskönyvek szerint nem jó egy jegybank ellen fogadni. De mi van, ha a jegybankon belül sem teljes már az összhang a további gyengítést illetően? És mi van, ha a gazdaság szembemegy a jegybank véleményével?
A svéd korona lehet, mégis erősödésre ítéltetett?