A Fed decemberi ülésén négy kamatemelést és 1,375%-ig emelkedő alapkamatot jeleztek előre az amerikai jegybankárok 2016-ra. Ehhez képest a piaci várakozások jelenleg csak kétszer 25 bázispontos kamatemelést áraznak jövőre, tehát a befektetők kevésbé optimisták a növekedési és inflációs kilátások élénkülését illetően.
A decemberi kamatemelést megelőzően is gyakorlatilag már évek óta arról spekulált a piac, hogy mikor indulhat el a Fed kamatemelési ciklusa, a jegybankárok pedig a célfüggvények (munkaerőpiac, infláció, növekedés) változtatásával és egyéb praktikákkal folyamatosan maguk előtt görgették az első kamatemelés időpontját.
Minek kell történnie ahhoz, hogy a Fed az előrejelzések ellenére ne emeljen kamatot, vagy akár kamatot is csökkentsen jövőre? Ehhez a gazdasági kilátások romlásának, és/vagy piaci turbulenciának kellene bekövetkeznie. Jelenleg a legvalószínűbb kockázat Kína és a feltörekvő piacok lassulása, ami a fejlett gazdaságok növekedési kilátásait is beárnyékolja. Ennek az egyik leginkább kézzelfogható jelét a világgazdaság iránytűjeként szolgáló amerikai ISM feldolgozóipari konjunktúra-index szolgáltatta decemberben, amely a gazdasági aktivitás zsugorodását jelezte előre és 2009 óta nem látott mélypontra süllyedt.
- Az EUR/USD árfolyama paritás alá csökken
- A forint árfolyama tartósan a 300-as szint alá erősödik az euróval szemben
- Az El Niño és az alacsony olajár akár újabb arab tavaszhoz is vezethet
- 30.000 lesz a BUX
- Kína belebukik a gazdasági kísérletbe
- kamatot emel az MNB
- Japán hitelminősítése bóvliba kerül
- jövőre már “ingyen” lehet nyersanyagokba fektetni
- egyszerre fog negatívan teljesíteni a részvény- és kötvénypiac