Az elmúlt években jellemzően egyszerre emelkedett a részvény- és kötvénypiac, amiért elsősorban a világ vezető jegybankjai által biztosított többletlikviditás piactorzító hatása volt felelős. Ha a jegybankok szerepvállalásában fordulat következik be, tehát az eszközvásárlási programok szűkítésére kerül sor, akkor könnyen elképzelhető, hogy ez a globális eszközárak esésével fog járni.
A jegybanki likviditás szűkítésének előfeltétele a gazdasági kilátások további javulása – ami alapesetben kedvező a részvénypiacok számára, de kedvezőtlen a kötvénypiac szempontjából. A likviditás szűkítése is elsősorban az eszközvásárlási programok által érintett kötvénypiacok számára kedvezőtlen, tehát ebben az esetben a globális kötvénypiac kilátásai elég borúsak lennének. A kötvényárak nagymértékű zuhanása viszont ismét vevőket csalogathatna erre a piacra, tehát a részvénypiacok felől ismét a kötvénypiacra terelheti a befektetők egy részét, miközben éves szinten valamennyi eszközosztály árfolyama zuhanhat a jegybanki likviditás csökkenése miatt.
A Fed már elindult ezen az úton az alapkamat emelésével. Amennyiben az EKB is jelzi jövőre a kötvényvásárlási programjának fokozatos visszavonását, akkor már nem is tűnik annyira valószínűtlen forgatókönyvnek a részvény és kötvényárfolyamok együttes zuhanása.
- Az EUR/USD árfolyama paritás alá csökken
- A forint árfolyama tartósan a 300-as szint alá erősödik az euróval szemben
- Az El Niño és az alacsony olajár akár újabb arab tavaszhoz is vezethet
- 30.000 lesz a BUX
- Kína belebukik a gazdasági kísérletbe
- kamatot emel az MNB
- Japán hitelminősítése bóvliba kerül
- jövőre már “ingyen” lehet nyersanyagokba fektetni