Utoljára 2016 végén láthattunk negatív német 10 éves kötvényhozamot, de az idei év végére megint látótávolságba került a nulla alatti szint elérése.
A K&H Alapkezelő kollégái minden év végén összesítik, hogy az elkövetkezendő évben melyek azok a gazdasági események, amelyek bekövetkezése nem számít alap forgatókönyvnek, tehát megvalósulásuk meglepetésszerűen hatna, azonban mégsem zárhatók ki. A feltételezések indoklása mellett egy valószínűségi becslést is találhatnak az egyes szcenáriókhoz.
Már jó ideje a német hozamok fokozatos emelkedésére számítanak a piaci szereplők, fő okként pedig az európai gazdaságok jó teljesítménye említhető. Ebben a jó teljesítményben viszont 2018 második felére törés következett be, és a kockázatok is megemelkedtek a jövőt tekintve.
A növekedés ütemével kapcsolatos bizonytalanságoknak az egyik következménye az lett, hogy a piaci várakozások az EKB első kamatemelésére vonatkozóan folyamatosan kitolódtak az időben, így már 2019-ra se várható ilyen irányú szigorítás az Európai Központi Banktól. Ráadásul a Brexit-tel kapcsolatos bizonytalanságok, illetve az Olaszországgal szembeni konfliktus is inkább a legbiztonságosabbnak tekintett német kötvény felé terelte a befektetőket.
Mégis az a véleményem, hogy ahhoz, hogy újra negatívba forduljon a német 10 éves kötvényhozam, nagyon radikális fordulatnak kellene bekövetkeznie az európai gazdaságokban, erre pedig jelenleg nem látok nagy esélyt.
- 1.rész: nem lesz magyar felminősítés
- 2.rész: nem emel kamatot a Fed
- 3.rész: kamatot emel az MNB
- 4.rész: izgalommentes év az olaj piacán
- 5.rész: ugyanannyit fog érni az euró, mint a dollár
- 6.rész: medve piac a magyar tőzsdén
- 7.rész: recesszióba fordul a világgazdaság
- 8.rész: 310 alá erősödik a forint az euróval szemben
- 9.rész: véget ér az USA-Kína kereskedelmi konfliktus